Čo sa o stavbe a prerábke domu na internete nedozviete?

0 443

Urobiť si čo najviac prác pri stavbe alebo prerábke sám môže byť výhoda aj nevýhoda. Výhodné je to vtedy, keď máte dostatok času a viete, čo a ako. Lebo materiály a ich aplikácia sa stále menia. Ale ani stavebná firma nie je vždy výhra. Zisťovali sme, k akým najčastejším chybám v praxi dochádza. Lebo učiť sa z chýb druhých je praktické.

Číslo jeden medzi vecami, s ktorými sa ľudia obracajú na našu zákaznícku linku, je konzultácia návrhu od projektanta. Mnoho ľudí si overuje, či materiály, ktoré navrhol, sú skutočne vyhovujúce,“ prezradil nám odborník na stavbu a rekonštrukciu Branislav Augustín zo Sika.

Podľa neho je toto veľmi chvályhodná „nadpráca“, pretože aj keď je projektant odborník, nie každý sa neustále vzdeláva, a preto nemusí mať taký prehľad o materiáloch a postupoch, aký majú ich výrobcovia a predajcovia.

Podobne často si ľudia overujú závery o použití nejakej technológie, ku ktorým došli na internete. Všetko si preveriť a potvrdiť skôr, než začnete s akýmikoľvek stavebnými prácami, je tá najlepšia a najlacnejšia cesta,“ je presvedčený B. Augustín.

Google nie je odborník

Google je skvelý vyhľadávač, ale určite to nie je ani lekár, ani iný druh odborníka. Kým voľakedy sa hovorilo, že papier znesie všetko, dnes k tomu treba dodať, že virtuálny priestor je rovnako nekonečný ako vesmír a informácie v ňom môžu byť pravdivé aj pochybné. To, že je niečo niekde napísané, ešte nie je záruka istoty.

Výmena skúseností z prvej ruky je veľmi užitočná, k čomu môže internet, sociálne siete a rôzne fóra určite pomôcť, ale finálne rozhodovanie, keď ide o zdanlivé detaily pri výbere povrchovej úpravy, špeciálnej technológie alebo systémového riešenia, je vhodné konzultovať s odborníkmi buď v predajniach, alebo na linkách zákazníckej podpory. Ak vám nevedia dobre poradiť, tak vám radím ja vyskúšať inú adresu, inú firmu,“ pokračuje odborník na stavebné materiály.

Lebo čo raz kúpite, to sa ťažko vracia. A ešte ťažšie sa napráva zle urobená hydroizolácia, podlaha, stierka, fasáda, čokoľvek…

Rozliate mlieko…

Žiaľ, neraz sa stretávame aj prosbami o pomoc v situácii, keď sa už toho veľa urobiť nedá. Nejeden domáci majster až na základe vlastnej, nie veľmi dobrej skúsenosti pochopil, že niektoré materiály a technológie musia zabudovávať iba skúsené firmy, ktoré sú na to zaškolené a  majú s technológiou aj praktické skúsenosti,“ krčí ramenami B. Augustín.

Vtedy často nezostáva iné, iba všetko urobiť znova a s pomocou odborníkov.

Odporúčania na skúsených majstrov vedia neraz dať predajcovia alebo výrobcovia stavebných materiálov a chémie, pretože ich školia na prácu s nimi a na školeniach vidia, ako to komu ide. Ale aj keby ste ich hľadali na už spomínanom internete, prečítajte si aj recenzie hodnotiace ich prácu, žiadajte od nich certifikáty alebo si dajte tú námahu a ich prácu si pozrite na vlastné oči,“ pokračuje v radách B. Augustín.

Skúsení experti majú zvyčajne plné kalendáre a na termín u nich si treba počkať, ale vyplatí sa to.

Aj toto priniesol život

Na zákaznícke linky sa domáci majstri často obracajú s otázkou, ako si pripraviť podklad, ako nejaký výrobok riediť a pri akej teplote ho možno aplikovať.

Problém vzniká, aj keď treba spojiť dva rôzne materiály, z ktorých každý je na inej báze. Určite je lepšie a rýchlejšie opýtať sa nás, ktorí s tým robíme, než surfovať po nete alebo niečo vyskúšať s nádejou, že to vypáli dobre. Lebo nemusí,“ uzatvára odborník.

Zdroj obrázku: Antonio Suarez Vega / Shutterstock.com

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú domáci majstri?

  • zabúdajú na podkladový materiál
  • vyberajú si najlacnejšie materiály, s ktorými sa niekedy zle pracuje a navyše majú krátku životnosť
  • realizujú práce v nevhodnom ročnom období
  • podceňujú význam presného merania
  • zabúdajú na zákony, normy a vyhlášky
Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.