Čo by malo byť rozhodujúce pri výbere nového bytu?
Napriek koronakríze záujem o nové bývanie nepoklesol. Práve naopak, s blížiacim sa pekným teplým ročným obdobím sa očakáva, že záujem bude len stúpať. Viacerí ľudia si hľadajú nové bývanie najmä v letnom období a uvidíme, aký nárast zaznamenáme práve toto leto.
Ak aj vy patríte k tým, ktorí uvažujú, že si kúpia nový byt, poradíme vám, na čo prihliadať, aby ste si kúpili nehnuteľnosť, s ktorou budete spokojní aj o pár rokov.
Kedy bol byt rekonštruovaný?
Hneď, ako vstúpite do bytu, pýtajte sa realitnému makléra, kedy bol byt rekonštruovaný (ak vidíte, že v byte prebehli nejaké rekonštrukcie a nie je v pôvodnom stave). Rekonštrukcie v byte výrazne vplývajú na to, či sa záujemcovia rozhodnú pre daný byt, alebo budú hľadať ďalej. Ak sú v byte nové plastové okná a boli menené aj podlahy, či interiérové dvere, to sa na cene bytu výrazne neodzrkadlí. Ak ale bolo menené umakartové jadro za murované a vymenila sa napríklad aj celá kuchynská linka, to sa na cene môže prejaviť. Je teda na vás, či chcete investovať do prerábky a zariadiť si interiér podľa seba, alebo sa chcete nasťahovať prakticky do hotového.
Niekedy sa oplatí investovať aj do bytu, ktorý je v pôvodnom stave ako si kúpiť prerobený byt. Zrátajte si všetky výdavky, konkrétne rekonštrukcie a zhodnoťte čo je pre vás finančne najlepšie.
Veľkosť a počet miestností
Pri výbere nového bytu je potrebné uistiť sa koľko miestností má byt a aká veľká je obytná časť bytu. Samozrejme, že čím väčšie množstvo izieb, tým drahšia nehnuteľnosť. Všímajte si aj orientáciu na svetové strany a okolie paneláka. Rodiny s malými deťmi ocenia blízkosť detských ihrísk, prírody a samozrejme aj blízkosť škôl.
Spálňa by mala byť orientovaná na východ a obývačka ideálne juh, juhozápad a západ. To, či sú v bytoch odolnejšie laminátové podlahy, alebo iný typ podlahy nie je také podstatné.
Treba si všímať veľkosť bytu, počet miestností, orientáciu na svetové strany a okolie paneláka.
Zdroj obrázka:
Autor: gpointstudio / Shutterstock.com